2 Mayıs 2017 Salı

Ölü bir ilişki türü


LEYLA ŞENSOY

Ünlü olmak beni kibirli yaptı ama etrafımdakilere bağlanıyorum. Kimsenin kötülüğünü istemem. Kocalarını çaldığım kadınlara özür borçlu hissetmiyorum yine de. Ben de kaç kez aldatıldım. Çok büyütüyorlar bu konuyu. 

SEDEF DURMAZ

Babam öldü. Hiçbir şey hissetmiyorum.
Evliliğim bitmek üzere. Hiçbir şey hissetmiyorum.
İşsizim. Hiçbir şey hissetmiyorum.
Acılarım, çocukların elinde kalan kafası, gözü çıkmış oyuncaklar gibi; onları seyrediyorum. Çocukken de böyle yapardım. Bebeklerimi camdan aşağı atar parçalanan kollarına, bacaklarına bakar hiçbir şey hissetmezdim.


AYŞE DERTLİ


“Günah Sedef Hanım. Büyük günah. İnsan Allah’ın verdiği cana kıyar mı?”


NEŞE DURMAZ

Evliliğin en zor yanı sıkışmışlık hissi… Evli olmaya uyum sağlayamamak. Gitmek isteyip gidememek… Kalmak istemeden kalmak. Düzenim bozulmasın, rutinim aksamasın derken ömür geçiyor. Akıl sağlığının baş düşmanı “mutsuz evlilikler” bence…
İçinde seks olmayan, alışkanlık temelli, toplum dayatmalı, doğallığını kaybetmiş, ölü bir ilişki türü “evlilik”. Yine de evlendim. Zaten hep böyle yaparım. İç sesimi dinlemem. 


KUZEY DURMAZ

Ben mutlu evliliğe inanmam. Bizimki ‘evlilik’ değil canımın içi. Ara sıcak, çilingir sofrası, meze, rakı birlikteliği. En azından sen bana yeniden âşık oluncaya kadar öyle.

AYAZ ALKIŞ

İhanet bir seçimdir. Sadakat sürdürülmesi zor bir erdem falan değil. Yaparsın ya da yapmazsın.

VERA

İnsanlığın genel durumu bu! ‘Düşünme aşamasından yapma aşamasına geçemiyorlar.’ Sen yıllardır zayıflamayı düşünüyorsun. Yapabildin mi? Hayır.

SONER YAKIN

Aşkı bu kadar putlaştırmaya ne gerek var? Basit ve sade olan her şey kendiliğinden güzeldir.

Kitaptan alıntıdır. Kitap yayınlanınca buradan bilgi vereceğim. 

NAZLI AKIN Hiç yorum yok:

Yorum Gönder